موزه ملی ایران

 

موزه ی ملی مهم ترین موزه ی ایران درخصوص نگهداری، نمایش و پژوهش مجموعه های باستان شناختی ایران است که در ۲۱ اردیبهشت سال ۱۳۱۳ هجری شمسی به دستور رضا شاه، توسط معمار فرانسوی آندره گدار، شروع به ساخت و در سال ۱۳۱۶ به اتمام رسید و برای بازدید عموم افتتاح گردید. در حال حاضر موزه ی ملی ایران با دو ساختمان مجزای موزه ی ایران باستان و موزه ی دوره ی اسلامی با حدود 300000 هزار شی تاریخی از زمان های مختلف تاریخی ایران بهترین موزه ی در جهان در ارتباط با فرهنگ، هنر و تاریخ ایران به شمار می رود.

2019-08-26
بازدیدها:34
مجموعه گنجعلی‎خان

مجموعه گنجعلی‎خان کرمان شامل میدان، بازار، مسجد، حمام، مدرسه، آب‎انبار و ضرابخانه است که به دستور «گنجعلی‎خان»، حاکم کرمان در دوره شاه‎ عباس صفوی ساخته شد. مجموعه‎ای که سده‎هاست در قلب شهر تاریخی کرمان، میزبان گردشگران است.
یکی از زیباترین بخش‎های مجموعه گنجعلی‎خان، حمام است که تاریخ ساخت آن به قرن یازدهم هجری قمری باز می‎گردد. این حمام تزئینات کاشی‎کاری منحصربه‎ فردی دارد و در برخی بخش‎ها نقوش انسانی و حیوانی هم به چشم می‎خورد.

2019-08-26
بازدیدها:33
موزه شهرسوخته

بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) (هشتمین امام شیعیان) بزرگ ترین، مهم ترین و شاخص ترین قطب مذهبى ایران با برخورداری از متنوع ترین ویژگی ها و عناصر معماری ایرانی- اسلامی به دلیل ارادت ویژه ی مسلمانان به این مکان مقدس، سالانه میزبان زائرین بسیاری از ایران و جهان است.

2019-08-01
بازدیدها:40
موزه چهارفصل

موزه­ی چهار فصل (حمام چهار فصل)ِ اراک یکی از زیباترین آثار معماری و کاشیکاری ایران در قرون اخیر است، و به عنوان بزرگترین حمام تاریخی ایران شناخته می شود؛شاید به جرأت بتوان گفت که این حمام با تزئینات ویژه­ی آن در کشورهای اسلامی اثری منحصربه ­فرد است. وجود نقاشی‌ها و نگاره‌هایی از چهار فصل سال که در چهار گوشه­ی این حمام وجود دارد علت نامگذاری آن بوده ‌است. این بنا به ­دست حاج محمد ابراهیم خوانساری (زاده ۱۲۳۲- درگذشت ۱۲۹۷) در زمان احمد شاه قاجار ساخته شد. 

2019-08-01
بازدیدها:36
کاخ نیاوران

مجموعه ی فرهنگی - تاریخی نیاوران واقع در شمال شهر تهران، متعلق به دوران قاجار و پهلوی، در باغ بزرگی واقع گردیده که از زیبایی و جذابیت معماری، طبیعی و تاریخی فوق العاده ای برخوردار است.

2019-08-01
بازدیدها:31