جواهرسازی با استفاده از گوهرسنگ ها

مشهد، مرکز استان خراسان رضوی، معادن سنگ با ارزشی در شهر و مناطق پیرامونش دارد، به همین علت یکی از هنر­های دستی فعال این استان جواهر­سازی و ساخت زیورآلات با سنگ­ های قیمتی است. از مهم­ ترین این سنگ ­ها می ­توان به آکوآمارین، عقیق، انواع کوارتز، ژاسپر، فیروزه، گارنت و زنولیت اشاره کرد که در این میان سنگ­ های فیروزه و عقیق از معروف­ ترین سنگ­ های این منطقه در میان مردم است.

2019-08-25
بازدیدها:51
میناکاری

میناکاری هنری است که از آن برای زینت بخشیدن به زیورآلات و ظروف استفاده می شود. به گفته پرفسور پوپ در کتاب "سیری در هنر ایران" میناکاری هنر درخشان آتش و خاک است با رنگ های پخته و درخشان که سابقه آن به 1500 سال پیش از میلاد می رسد. بنا به اعتقاد پژوهشگران این هنر در ایران بنیان نهاده شده و سپس به سایر نقاط جهان راه یافته است. یکی از قدیمی ترین آثار مکشوفه در خاک ایران بازوبندی از جنس طلاست که منقش به مینا کاری است، قدمت این اثر به دوران هخامنشی می-رسد و در حال حاضر در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداری می شود؛ 

2019-08-25
بازدیدها:46
قالی بافی

«قالی بافی»یکی از صنایع دستی سنتی بسیار معروف ایران است. بسیاری به جای کلمه قالی، کلمۀ فرش را به کار می برند. واژه قالی به بافته ایی گفته می شود که بر روی دار (عمودی یا افقی) بافته  و در آن تکه های کوتاه الیاف به وسیله تکنیکی خاص، به دور تارهای موازی، گره زده می شود تا بافته دارای پرزهای بلند شود (پرزهای بلند باعث نرمی و لطافت سطح قالی می شود). مواد اولیه قالی برای تار پشم، کرک یا ابریشم پُرتاب، و برای پود نخ پنبه ای، پشم یا ابریشم کم تاب است، و دارای نقوش اسلیمی، ختایی و هندسی است.

2019-08-25
بازدیدها:47
سفالگری

به هنر ساخت ظروف گلی با دست و یا چرخ، سفالگری می گویند. مرغوب ترین خاک برای تولید ظروف سفالی خاک رس است؛ که به دلیل وجود اکسید آهن در آن عمدتا به رنگ قرمز مایل به قهوه ای است.به هنر ساخت ظروف گلی با دست و یا چرخ، سفالگری می گویند. مرغوب ترین خاک برای تولید ظروف سفالی خاک رس است؛ که به دلیل وجود اکسید آهن در آن عمدتا به رنگ قرمز مایل به قهوه ای است.

2019-08-25
بازدیدها:44
قلم زنی

قلم زنی یکی از رشته های زیبای صنایع دستی ایران است که بر روی فلزات مختلف کار می شود تاریخ دقیقی از زمان شکل گیری این هنر در دست نیست؛ اگر چه، طبق نظر برخی از تاریخ شناسان و باستان شناسان ظهور آن به دوران سکایی ها می رسد، سکاها دسته ایی از مردمان کوچ نشین ایرانی تبار بودند که قدمتشان به دوران پیش از هخامنشیان می رسد. این هنر در ابتدا در قالب ساخت سنگ های کاخ های سلطنتی، در بناهای تاریخی، در کوه ها و حتی در غارهای دوران غار نشینی دیده می شود سپس زمانی که بشر قابلیت چکش خواری فلزات و آلیاژها را کشف کرد آن را به حکاکی و سرانجام قلم زنی توسعه داد.

2019-08-25
بازدیدها:39