موزه ملی ایران

 

موزه ی ملی مهم ترین موزه ی ایران درخصوص نگهداری، نمایش و پژوهش مجموعه های باستان شناختی ایران است که در ۲۱ اردیبهشت سال ۱۳۱۳ هجری شمسی به دستور رضا شاه، توسط معمار فرانسوی آندره گدار، شروع به ساخت و در سال ۱۳۱۶ به اتمام رسید و برای بازدید عموم افتتاح گردید. در حال حاضر موزه ی ملی ایران با دو ساختمان مجزای موزه ی ایران باستان و موزه ی دوره ی اسلامی با حدود 300000 هزار شی تاریخی از زمان های مختلف تاریخی ایران بهترین موزه ی در جهان در ارتباط با فرهنگ، هنر و تاریخ ایران به شمار می رود.

2019-08-26
بازدیدها:34
مجموعه گنجعلی‎خان

مجموعه گنجعلی‎خان کرمان شامل میدان، بازار، مسجد، حمام، مدرسه، آب‎انبار و ضرابخانه است که به دستور «گنجعلی‎خان»، حاکم کرمان در دوره شاه‎ عباس صفوی ساخته شد. مجموعه‎ای که سده‎هاست در قلب شهر تاریخی کرمان، میزبان گردشگران است.
یکی از زیباترین بخش‎های مجموعه گنجعلی‎خان، حمام است که تاریخ ساخت آن به قرن یازدهم هجری قمری باز می‎گردد. این حمام تزئینات کاشی‎کاری منحصربه‎ فردی دارد و در برخی بخش‎ها نقوش انسانی و حیوانی هم به چشم می‎خورد.

2019-08-26
بازدیدها:34
جواهرسازی با استفاده از گوهرسنگ ها

مشهد، مرکز استان خراسان رضوی، معادن سنگ با ارزشی در شهر و مناطق پیرامونش دارد، به همین علت یکی از هنر­های دستی فعال این استان جواهر­سازی و ساخت زیورآلات با سنگ­ های قیمتی است. از مهم­ ترین این سنگ ­ها می ­توان به آکوآمارین، عقیق، انواع کوارتز، ژاسپر، فیروزه، گارنت و زنولیت اشاره کرد که در این میان سنگ­ های فیروزه و عقیق از معروف­ ترین سنگ­ های این منطقه در میان مردم است.

2019-08-25
بازدیدها:51
میناکاری

میناکاری هنری است که از آن برای زینت بخشیدن به زیورآلات و ظروف استفاده می شود. به گفته پرفسور پوپ در کتاب "سیری در هنر ایران" میناکاری هنر درخشان آتش و خاک است با رنگ های پخته و درخشان که سابقه آن به 1500 سال پیش از میلاد می رسد. بنا به اعتقاد پژوهشگران این هنر در ایران بنیان نهاده شده و سپس به سایر نقاط جهان راه یافته است. یکی از قدیمی ترین آثار مکشوفه در خاک ایران بازوبندی از جنس طلاست که منقش به مینا کاری است، قدمت این اثر به دوران هخامنشی می-رسد و در حال حاضر در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداری می شود؛ 

2019-08-25
بازدیدها:47
قالی بافی

«قالی بافی»یکی از صنایع دستی سنتی بسیار معروف ایران است. بسیاری به جای کلمه قالی، کلمۀ فرش را به کار می برند. واژه قالی به بافته ایی گفته می شود که بر روی دار (عمودی یا افقی) بافته  و در آن تکه های کوتاه الیاف به وسیله تکنیکی خاص، به دور تارهای موازی، گره زده می شود تا بافته دارای پرزهای بلند شود (پرزهای بلند باعث نرمی و لطافت سطح قالی می شود). مواد اولیه قالی برای تار پشم، کرک یا ابریشم پُرتاب، و برای پود نخ پنبه ای، پشم یا ابریشم کم تاب است، و دارای نقوش اسلیمی، ختایی و هندسی است.

2019-08-25
بازدیدها:48
سفالگری

به هنر ساخت ظروف گلی با دست و یا چرخ، سفالگری می گویند. مرغوب ترین خاک برای تولید ظروف سفالی خاک رس است؛ که به دلیل وجود اکسید آهن در آن عمدتا به رنگ قرمز مایل به قهوه ای است.به هنر ساخت ظروف گلی با دست و یا چرخ، سفالگری می گویند. مرغوب ترین خاک برای تولید ظروف سفالی خاک رس است؛ که به دلیل وجود اکسید آهن در آن عمدتا به رنگ قرمز مایل به قهوه ای است.

2019-08-25
بازدیدها:45
قلم زنی

قلم زنی یکی از رشته های زیبای صنایع دستی ایران است که بر روی فلزات مختلف کار می شود تاریخ دقیقی از زمان شکل گیری این هنر در دست نیست؛ اگر چه، طبق نظر برخی از تاریخ شناسان و باستان شناسان ظهور آن به دوران سکایی ها می رسد، سکاها دسته ایی از مردمان کوچ نشین ایرانی تبار بودند که قدمتشان به دوران پیش از هخامنشیان می رسد. این هنر در ابتدا در قالب ساخت سنگ های کاخ های سلطنتی، در بناهای تاریخی، در کوه ها و حتی در غارهای دوران غار نشینی دیده می شود سپس زمانی که بشر قابلیت چکش خواری فلزات و آلیاژها را کشف کرد آن را به حکاکی و سرانجام قلم زنی توسعه داد.

2019-08-25
بازدیدها:40
موزه شهرسوخته

بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) (هشتمین امام شیعیان) بزرگ ترین، مهم ترین و شاخص ترین قطب مذهبى ایران با برخورداری از متنوع ترین ویژگی ها و عناصر معماری ایرانی- اسلامی به دلیل ارادت ویژه ی مسلمانان به این مکان مقدس، سالانه میزبان زائرین بسیاری از ایران و جهان است.

2019-08-01
بازدیدها:41
موزه چهارفصل

موزه­ی چهار فصل (حمام چهار فصل)ِ اراک یکی از زیباترین آثار معماری و کاشیکاری ایران در قرون اخیر است، و به عنوان بزرگترین حمام تاریخی ایران شناخته می شود؛شاید به جرأت بتوان گفت که این حمام با تزئینات ویژه­ی آن در کشورهای اسلامی اثری منحصربه ­فرد است. وجود نقاشی‌ها و نگاره‌هایی از چهار فصل سال که در چهار گوشه­ی این حمام وجود دارد علت نامگذاری آن بوده ‌است. این بنا به ­دست حاج محمد ابراهیم خوانساری (زاده ۱۲۳۲- درگذشت ۱۲۹۷) در زمان احمد شاه قاجار ساخته شد. 

2019-08-01
بازدیدها:37
کاخ نیاوران

مجموعه ی فرهنگی - تاریخی نیاوران واقع در شمال شهر تهران، متعلق به دوران قاجار و پهلوی، در باغ بزرگی واقع گردیده که از زیبایی و جذابیت معماری، طبیعی و تاریخی فوق العاده ای برخوردار است.

2019-08-01
بازدیدها:32